July 24 to August 9, 2021

Official Event Website – Tokyo 2020

ABOUT THE EVENT

Making its debut at the 1904 Games in St-Louis (USA), diving has long-established its status as one of the most popular sports to watch at the Olympic level.

At the Tokyo Aquatics Centre, divers will compete individually and in synchronized events on both the 3m springboard and 10m platform.

Traditional diving powerhouses of China, Russia, Mexico, Great Britain, and Canada will lead the way towards the pursuit of medals.

Diving is recognized as the most successful summer Olympic sport in Canada, having won multiple medals at each Olympic Games since 2000 in Sydney, a streak of five consecutive Games.

Canada’s Olympic quota spots for Tokyo 2020 were secured through performances at the 2019 FINA World Aquatic Championships in Gwangju, Korea and at the 2021 FINA Diving World Cup in Tokyo, Japan.

The Canadian team is composed of four returning Olympians and six athletes who will make their Olympic debuts in Tokyo.

team canada

Jennifer Abel

3m, 3m Synchro

BIO

Meaghan Benfeito

10m Platform, 10m Synchro

BIO

Melissa Citrini-Beaulieu

3m Synchro

BIO

Cédric Fofana

3m Springboard

BIO

Caeli McKay

10m Synchro

BIO

Vincent Riendeau

10m Synchro

BIO

Celina Toth

10m Platform

BIO

Pamela Ware

3m Springboard

BIO

Rylan Wiens

10m Platform

BIO

Nathan Zsombor-Murray

10m Platform, 10m Synchro

BIO

Marry Carroll

Coach

Aaron Dziver

Coach

Cesar Henderson

Coach

Yihua Li

Coach

Tommy McLeod

Coach

Arturo Miranda

Coach

Mitch Geller

Team Leader

Nancy Brawley

Team Manager

J.S. Rondeau

Medical

Gordon Peterson

Judge

schedule

Date - EST

July 25

Event

Women's 3m Synchro Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Abel + Citrini-Beaulieu

Date - EST

July 26

Event

Men's 10m Synchro Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Riendeau + Zsombor-Murray

Date - EST

July 27

Event

Women's 10m Synchro Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Benfeito + McKay

Date - EST

July 28

Event

Men's 3m Synchro Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

-

Date - EST

July 30

Event

Women's 3m Preliminary

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Abel / Ware

Date - EST

July 31

Event

Women's 3m Semifinal

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

*Abel / *Ware

Date - EST

August 1

Event

Women's 3m Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

*Abel / *Ware

Date - EST

August 2

Event

Men's 3m Preliminary

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Fofana

Date - EST

August 2

Event

Men's 3m Semifinal

Start Time - EST

21:00

Athletes - *if qualified

*Fofana

Date - EST

August 3

Event

Men's 3m Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

*Fofana

Date - EST

August 4

Event

Women's 10m Preliminary

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Benfeito / Toth

Date - EST

August 4

Event

Women's 10m Semifinal

Start Time - EST

21:00

Athletes - *if qualified

*Benfeito / *Toth

Date - EST

August 5

Event

Women's 10m Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

*Benfeito / *Toth

Date - EST

August 6

Event

Men's 10m Preliminary

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

Wiens / Zsombor-Murray

Date - EST

August 6

Event

Men's 10m Semifinal

Start Time - EST

21:00

Athletes - *if qualified

*Wiens / *Zsombor-Murray

Date - EST

August 7

Event

Men's 10m Final

Start Time - EST

02:00

Athletes - *if qualified

*Wiens / *Zsombor-Murray

Watch Live

Stats/History

Olympic Medal Winners

Athletes

Meaghan Benfeito
Meaghan Benfeito / Roseline Filion
Jennifer Abel / Emilie Heymans
Meaghan Benfeito / Roseline Filion
Alexandre Despatie
Emilie Heymans
Alexandre Despatie
Blythe Hartley / Emilie Heymans
Anne Montminy
Emilie Heymans / Anne Montminy
Annie Pelletier
Sylvie Bernier
Irene MacDonald

Event

10M
10M Synchro
3M Synchro
10M Synchro
3M
10M
3M
10M Synchro
10M
10M Synchro
3M
3M
3M

Medal

Bronze
Bronze
Bronze
Bronze
Silver
Silver
Silver
Bronze
Bronze
Silver
Bronze
Gold
Bronze

Year

2016
2016
2012
2012
2008
2008
2004
2004
2000
2000
1996
1984
1956

Location

Rio (BRA)
Rio (BRA)
London (GBR)
London (GBR)
Beijing (CHN)
Beijing (CHN)
Athens (GRE)
Athens (GRE)
Sydney (AUS)
Sydney (AUS)
Atlanta (USA)
Los Angeles (USA)
Melbourne (AUS)

Olympic Results for Canada

2016 – Rio, BRA
Jennifer Abel 3M 4th 2016 Rio (BRA)
Jennifer Abel / Pamela Ware 3M Synchro 4th 2016 Rio (BRA)
Meaghan Benfeito 10M Bronze 2016 Rio (BRA)
Meaghan Benfeito / Roseline Filion 10M Synchro Bronze 2016 Rio (BRA)
Maxim Bouchard 10M 19th 2016 Rio (BRA)
Roseline Filion 10M 6th 2016 Rio (BRA)
Philippe Gagne 3M 11th 2016 Rio (BRA)
Vincent Riendeau 10M 14th 2016 Rio (BRA)
Pamela Ware 3M 7th 2016 Rio (BRA)
2008 – Beijing, CHN
Jennifer Abel 3M 13th 2008 Beijing (CHN)
Meaghan Benfeito / Roseline Filion 10M Synchro 7th 2008 Beijing (CHN)
Alexandre Despatie 3M Silver 2008 Beijing (CHN)
Alexandre Despatie / Arturo Miranda 3M Synchro 5th 2008 Beijing (CHN)
Blythe Hartley 3M 4th 2008 Beijing (CHN)
Emilie Heymans 10M Silver 2008 Beijing (CHN)
Marie-Ève Marleau 10M 7th 2008 Beijing (CHN)
Riley McCormick 10M 16th 2008 Beijing (CHN)
Reuben Ross 3M 16th 2008 Beijing (CHN)
Reuben Ross 10M 17th 2008 Beijing (CHN)
1996 – Atlanta, USA
David Bedard 3M 19th 1996 Atlanta (USA)
Eryn Bulmer 3M 21st 1996 Atlanta (USA)
Philippe Comtois 3M 16th 1996 Atlanta (USA)
Paige Gordon 10M 21st 1996 Atlanta (USA)
Anne Montminy 10M 24th 1996 Atlanta (USA)
Annie Pelletier 3M Bronze 1996 Atlanta (USA)
1988 – Seoul, KOR
David Bedard 3M 20th 1988 Seoul (KOR)
David Bedard 10M 11th 1988 Seoul (KOR)
Barbara Bush 3M 11th 1988 Seoul (KOR)
Larry Flewwelling 3M 17th 1988 Seoul (KOR)
Deborah Fuller 3M 9th 1988 Seoul (KOR)
Deborah Fuller 10M 10th 1988 Seoul (KOR)
Wendy Fully 10M n/a 1988 Seoul (KOR)
Jeff Hirst 10M n/a 1988 Seoul (KOR)
1980 – Moscow, RUS

The team was selected but Canada joined an international boycott of these Games: Ken Armstrong, Scott Cranham, David Snively, Deborah Fuller, Eniko Kiefer, Elizabeth MacKay, Janet Nutter

1972 – Munich, GER
Beverly Boys 3M 5th 1972 Munich (GER)
Beverly Boys 10M 14th 1972 Munich (GER)
Elizabeth Carruthers 3M 20th 1972 Munich (GER)
Scott Cranham 3M 14th 1972 Munich (GER)
Scott Cranham 10M 27th 1972 Munich (GER)
Ronald Friesen 3M 25th 1972 Munich (GER)
Ronald Friesen 10M 20th 1972 Munich (GER)
Nancy Robertson 10M 7th 1972 Munich (GER)
Kathleen Rollo 10M 9th 1972 Munich (GER)
J. Kenneth Sully 3M 16th 1972 Munich (GER)
J. Kenneth Sully 10M 29th 1972 Munich (GER)
Teri York 3M 19th 1972 Munich (GER)
1964 – Tokyo, JPN
Tom Dinsley 3M 18th 1964 Tokyo (JPN)
Tom Dinsley 10M 24th 1964 Tokyo (JPN)
Carol Ann Morrow 3M 19th 1964 Tokyo (JPN)
Carol Ann Morrow 10M 11th 1964 Tokyo (JPN)
Judith Stewart 3M 11th 1964 Tokyo (JPN)
Judith Stewart 10M 23rd 1964 Tokyo (JPN)
1956 – Melbourne, AUS
Irene MacDonald 3M Bronze 1956 Melbourne (AUS)
Bill Patrick 3M 10th 1956 Melbourne (AUS)
Bill Patrick 10M 15th 1956 Melbourne (AUS)
1948 – London, GBR
George Athans Sr 3M 9th 1948 London (GBR)
George Athans Sr 10M 8th 1948 London (GBR)
1932 – Los Angeles, USA
Doris Ogilvie 3M 5th 1932 Los Angeles (USA)
Alfred Phillips Sr. 3M 4th 1932 Los Angeles (USA)
Alfred Phillips Sr. 10M 7th 1932 Los Angeles (USA)
Arthur Stott 3M 11th 1932 Los Angeles (USA)
1924 – Paris, FRA

No Canadian divers sent to the games.

1912 – Stockholm, SWE
John P. Lyons 10M 20th 1912 Stockholm (SWE)
Robert M. Zimmerman 3M 5th 1912 Stockholm (SWE)
2012 – London, GBR
Jennifer Abel 3M 6th 2012 London (GBR)
Jennifer Abel / Emilie Heymans 3M Synchro Bronze 2012 London (GBR)
Meaghan Benfeito 10M 11th 2012 London (GBR)
Meaghan Benfeito / Roseline Filion 10M Synchro Bronze 2012 London (GBR)
Alexandre Despatie 3M 11th 2012 London (GBR)
Alexandre Despatie / Reuben Ross 3M Synchro 6th 2012 London (GBR)
Roseline Filion 10M 10th 2012 London (GBR)
Emilie Heymans 3M 12th 2012 London (GBR)
François Imbeau-Dulac 3M 13th 2012 London (GBR)
Riley McCormick 10M 11th 2012 London (GBR)
Eric Sehn 10M 29th 2012 London (GBR)
2000- Sydney, AUS
Eryn Bulmer 3M 20th 2000 Sydney (AUS)
Eryn Bulmer / Blythe Hartley 3M Synchro 5th 2000 Sydney (AUS)
Alexandre Despatie 10M 4th 2000 Sydney (AUS)
Blythe Hartley 3M 10th 2000 Sydney (AUS)
Emilie Heymans 10M 5th 2000 Sydney (AUS)
Emilie Heymans / Anne Montminy 10M Synchro Silver 2000 Sydney (AUS)
Christopher Kalec 10M 17th 2000 Sydney (AUS)
Jeff Liberty 3M 19th 2000 Sydney (AUS)
Arturo Miranda 3M DND 2000 Sydney (AUS)
Anne Montminy 10M Bronze 2000 Sydney (AUS)
Eryn Bulmer 3M Bronze 2000 Sydney (AUS)
1992 – Barcelona, ESP
David Bedard 3M 13th 1992 Barcelona (ESP)
Evelyne Boisvert 3M 21st 1992 Barcelona (ESP)
Mary DePiero 3M 8th 1992 Barcelona (ESP)
Bruno Fournier 10M 14th 1992 Barcelona (ESP)
Paige Gordon 10M 16th 1992 Barcelona (ESP)
Bill Hayes 10M 21st 1992 Barcelona (ESP)
Anne Montminy 10M 17th 1992 Barcelona (ESP)
Mark Rourke 3M 9th 1992 Barcelona (ESP)
1984 – Los Angeles, USA
Sylvie Bernier 3M Gold 1984 Los Angeles (USA)
David Bedard 10M 8th 1984 Los Angeles (USA)
Deborah Fuller 3M 8th 1984 Los Angeles (USA)
Deborah Fuller 10M 6th 1984 Los Angeles (USA)
Kathy Kelemen 10M 17th 1984 Los Angeles (USA)
Mike Mourant 3M 23rd 1984 Los Angeles (USA)
Mark Rourke 10M 12th 1984 Los Angeles (USA)
Randy Sageman 3M 14th 1984 Los Angeles (USA)
1976 – Montreal, CAN
Ken Armstrong 3M 23rd 1976 Montreal (CAN)
Ken Armstrong 10M 14th 1976 Montreal (CAN)
Beverly Boys 3M 9th 1976 Montreal (CAN)
Scott Cranham 3M 16th 1976 Montreal (CAN)
Scott Cranham 10M 17th 1976 Montreal (CAN)
Glen Grout 10M 22nd 1976 Montreal (CAN)
Eniko Kiefer 3M 17th 1976 Montreal (CAN)
Tammy McLeod 3M 14th 1976 Montreal (CAN)
Tammy McLeod 10M 14th 1976 Montreal (CAN)
Skip Phoenix 3M 19th 1976 Montreal (CAN)
Cindy Shatto 10M 5th 1976 Montreal (CAN)
Teri York 3M 14th 1976 Montreal (CAN)
Teri York 10M 6th 1976 Montreal (CAN)
1968 – Mexico City, MEX
Beverly Boys 3M 7th 1968 Mexico City (MEX)
Beverly Boys 10M 4th 1968 Mexico City (MEX)
Robert Eaton 10M 25th 1968 Mexico City (MEX)
Nancy Robertson 3M 13th 1968 Mexico City (MEX)
Nancy Robertson 10M 8th 1968 Mexico City (MEX)
J. Kenneth Sully 3M 25th 1968 Mexico City (MEX)
J. Kenneth Sully 10M 33rd 1968 Mexico City (MEX)
1960 – Rome, ITA
Irene MacDonald 3M 6th 1960 Rome (ITA)
Irene MacDonald 10M 9th 1960 Rome (ITA)
Ernie Meissner 3M 5th 1960 Rome (ITA)
Ernie Meissner 10M 22nd 1960 Rome (ITA)
1952 – Helsinki, FIN

No Canadian divers sent to the games.

1936 – Berlin, GER
Lynda Adams 3M 10th 1936 Berlin (GER)
Lynda Adams 10M 19th 1936 Berlin (GER)
George Athans Sr. 10M 25th 1936 Berlin (GER)
Thelma Boughner 3M 15th 1936 Berlin (GER)
Thelma Boughner 10M 22nd 1936 Berlin (GER)
1928 – Amsterdam, NED
Alfred Phillips Sr. 3M 7th 1928 Amsterdam (NDL)
Alfred Phillips Sr. 10M 7th 1928 Amsterdam (NDL)
1920 – Antwerp, BEL
Richard Arless Flint 3M 13th 1920 Antwerp (BEL)
Richard Arless FLint 10M 9th 1920 Antwerp (BEL)
1908 – London, GBR
Robert M. Zimmerman 3M 13th 1908 London (GBR)

contact

Jeff
Feeney

Director, Events & Communications
Cell/WhatsApp – +1 613 668 9668
Email – jeff@diving.ca
Timezone – EDT – GMT -4; Based in Ottawa, Canada

Stéphane
Côté

Media Attaché
Cell/WhatsApp – +81 7-0407-61207
Email – stephane@synchro.ca
Timezone – JST – GMT + 9; Based in Tokyo, Japan

Primary contact for athlete and coach interviews while in Tokyo

Top